Jak odpovědět na pět nesmyslných otázek na pohovoru

Stressed applicant and management members sitting beside tableV tomhle článku jsem se pustila do pěti zastaralých a nesmyslných otázek na pohovoru, které by se měly v tomto století zahynout….

Tyhle otázky, které stojí na pocitu nerovnosti obou účastníků pohovoru, mnoho kandidátů štvou a poškozují značku zaměstnavatele. I přesto se s nimi stále můžete na pohovoru setkat…

Pokud se tak stane, je jasné, že nemůžete prostě říct: „Víte, já jsem četl/a, že tyhle otázky už do moderního pohovoru nepatří, takže se divím, že se mě na tohle vůbec ptáte.“ Taková odpověď vám nijak nepomůže a ani nepřiměje pohovorujícího k tomu, aby se nad svými otázkami zamyslel… Na pohovoru musíte odpovídat na otázky, i když se vám zdají nevhodné nebo hloupé. Druhou možností je poděkovat, vstát a odejít…

Jak tedy na tyhle otázky reagovat? Nabízím vám výběr ze tří možností, je jen na vás, pro kterou se rozhodnete.

První možnost – nazvěme ji „Většinová odpověď“ – je tradiční odpověď, kterou volí většina kandidátů. Často proto, že si neuvědomují, že na pohovoru se setkávají dva naprosto rovnocenní lidé, pohovorující a kandidát a oba se rozhodují o tom, zda budou spolupracovat.

Druhá možnost bude „Odpověď s jiskrou osobnosti“, která ukazuje záblesk individuality.

Třetí možnost je „Odpověď s vědomím si své hodnoty“. Tahle odpověď posouvá pohovor na jinou úroveň – k rozhovoru dvou rovnocenných lidí. Samozřejmě, že vaše odpověď musí být vždy přátelská, bez špetky ironie nebo arogance. Rozhodně není cílem nad někým vyhrát a ukázat mu svoji převahu…

Cílem je vystoupit z davu a přimět pohovorujícího, aby přemýšlel. Nad vámi, jako kandidátem – osobností a možná i nad obsahem svých otázek…

Rozhodněte se vždy sami za sebe, jak odpovíte, mixujte typy odpovědí, jak je je vám osobně příjemné, s čím vy se ztotožňujete. A zkuste vždy alespoň o kousek překonat svoje pohodlí a trénujte na to stát se kandidátem, který se je vědom své hodnoty.

 

1. Jaké jsou vaše slabé stránky

„Většinová odpověď“: Jsem puntičkář a perfekcionalista, jsem na sebe i druhé moc náročná/náročná

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: V poslední době pracuju na tom, abych našel/našla rovnováhu mezi prací a osobním životem. To byl totiž v minulosti můj problém, pracoval/a jsem vždycky moc tvrdě. Teď se učím jak dát práci to, co je třeba a pak taky odpočívat. Protože vím, že tak budu daleko produktivnější a vyhnu se vyhoření. Jak vy tady přistupujete k rovnováze mezi prací a životem?

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Když jsem byl/a mladší, tak jsem o svých slabých stránkách přemýšlel/a. Investoval/a jsem spoustu času a energie, abych makal/a na zlepšení se v tom, co mi nejde. Než mi došlo, že je to je ztráta času snažit se zlepšit v tom, co mi nejde a co nedělám rád/a. A že daleko lepší bude se věnovat tomu, co mi jde! Rozvíjet se a posilovat svoje dovednosti v tom, na co mám talent, co dělám rád/ a v čem je můj největší přínos.

Což je v mém případě analýza informací a zefektivňování procesů.

Takže se vyhýbám mnoha věcem, které neumím, jako je například programování nebo prodej. Soustředím se na to, abych byl/a nejlepší v tom, kde je můj potenciál.

 

2. Proč bychom si ze všech kandidátů měli vybrat právě vás?

„Většinová odpověď“: Jsem spolehlivý/spolehlivá, svoji práci dělám zodpovědně, mám hodně zkušeností jako Manažer kontroly a o tuhle práci mám opravdový zájem!

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: To záleží na tom, koho přesně hledáte. Pokud potřebujete Manažera zákaznického servisu, pro kterého je důležité zjistit, co zákazník skutečně potřebuje, najít rychle to nejlepší řešení, informovat ho o procesu řešení  a o vyřešení a udělat z něj nadšeného zákazníka a který nastaví procesy a zaučí lidi v oddělení tak, aby tohle všechno spolehlivě fungovalo – pak se na tuhle práci skutečně hodím. Co si o tom myslíte vy?

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Otázkou je, jestli já jsem ten/ta, koho vy vidíte na téhle pozici? Vy máte oproti mě velkou výhodu – vy jste viděl/a nebo uvidíte i další kandidáta, ale já ne… Je možné, že mezi těmi dalšími bude někdo, kdo se vám na tuhle pozici hodí víc. Ale jsem si jistý/jistá, že pokud já jsem ten správný člověk na tuhle pozici, tak to oba budeme už brzy vědět.

3. Kde se vidíte za pět let?

„Většinová odpověď“: Budu pracovat tady, možná na vyšší pozici, i když, to záleží na vás…

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Baví mě práci ve financích, takže nejspíš zůstanu v oboru. Pět let je dost dlouhá doba, ale umím si představit, že povedu finanční oddělení nebo budu dělat něco jiného, i když ve financích – třeba budu investorem nebo budu poradcem finančních ředitelů nebo investorů…

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Myslím, že bych lhal/a, kdybych předstíral/a, že plánuju tak daleko do budoucnosti. Naučila/a jsem se, že je daleko důležitější umět reagovat na změny než se držet za každou cenu svých plánů.

Často se ty nejlepší příležitosti objeví někde mimo váš jasný plán. Za pět let budu, doufám, pracovat spokojeně s lidmi, se kterými mi bude dobře na něčem, co mi bude dávat smysl. Tak dalece dohlédnu. A co vy?

 

4. Kdybyste byl(a) pohádková postava (zvíře, rostlina…), co byste byl(a)?

„Většinová odpověď“: Odpověď: Vaše oblíbená pohádková postava, zvíře, rostlina…

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Zvíře? Mám rád/ kočky, protože jsou svobodomyslné. To je zajímavá otázka, jak vyhodnocujete odpovědi na tuhle otázku, které od kandidátů dostáváte?

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Na tuhle otázku není odpověď s vědomím si své hodnoty. Zde můžete použít Odpověď s jiskrou osobnosti, abyste získali práci a pak dál pokračujte v hledání, dokud nenajdete zaměstnavatele, který se vás na podobné věci ptát nebude… 🙂

 

5. Jak moc stojíte o tuhle práci?

„Většinová odpověď“: O tuhle práci moc stojím. Naprosto splňuje moje představy. Co ještě má udělat proto, abych ji získal/a?

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Ptáte se mě, jak moc mě tahle příležitost zajímá? Hodně z toho, co jsem dnes o téhle práci slyšel/a, mě zajímá. Hlavně možnost vytvořit si svůj vlastní tým a nastavit nově všechny procesy. Hledám práci aktivně, takže mám i další nabídky.

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Tahle příležitost mě zajímá. Důkazem je to, že jsem dnes tady. Mám na vás ještě pár otázek k pozici, můžeme se do nich pustit?

 

Máte svoje další vyzkoušené odpovědi, které chcete doporučit ostatním? Sem s nimi! Podělte se v komentářích pod článkem.

Hezký den!

Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

Přečtěte si také: Nejčastější chyby na pohovoru, díky kterým práci nakonec nezískáte >>>>

 

Komentáře
  1. Jan napsal:

    Suprově popsáno, moc děkuji za Vaše rady.

  2. Elen napsal:

    Moc hezky zpracované tipy, děkuji. V nejbližší době mě čeká pohovor, tak třeba něco z toho využiju:-)) A jinak abych přispěla se svými zkušenostmi z pohovorů na administrativní pozici do kanceláře, tak přidávám otázky, které jsem obdržela.
    První dotaz zněl: Čím jste chtěla být jako malá a proč?
    Vyberte si jedno zvíře, kterým byste chtěla být, a proč?
    Jak moc stojíte o tuto práci – očíslujte známkami 1-10, 10 je nejlepší a zdůvodněte svoji známku.

  3. Kateřina napsal:

    Výborný článek a smysluplné navržení odpovědí, určitě využiji. Protože já třeba tolik prací na výběr nemám, abych se mohla zvednout a odejít, když po mně někdo bude chtít nakreslit strom.

  4. Majka napsal:

    Dobrý den, paní Jano,
    právě jsem se vrátila z pohovoru. Měla jsem prodat auto bez kol, přesto, že se nejednalo o obchodní pozici. Poradíte mi, jak na takovou otázku odpovědět?
    Moc děkuji Majka

  5. Taťána napsal:

    Paní Bártíková, odpovídat na pohovoru stylem „A co vy?“ – to opravdu myslíte vážně jako radu uchazečům? Zkusit to sice můžete, ale pak se nesmíte divit, když vás firma vyhodnotí jako zcela nevhodného kandidáta.

    • Jana Bártíková napsal:

      Taťáňo, ano, myslím to vážně. Vy jste svobodný člověk, máte možnost volby. Můžete a nemusíte se mými radami řídit.

      Sama si také můžete rozhodnout, zda zvolíte odpověď „Většinovou“, „Odpověď s jiskrou osobnosti“ nebo „Odpověď s vědomím si své hodnoty“.
      Záleží na tom, v jakém vztahu chcete se svým zaměstnavatelem být – v podřízeném nebo rovnocenném?
      Hezký den, Jana

  6. Žaneta napsal:

    Zkuste takto „s vědomím své hodnoty“ odpovědět na otázky, viz výše, a věřte, že už se vám nikdo neozve. Zato budou mít všichni brady až na kolenou. Vlastní zkušenost.. :))

    • Jana Bártíková napsal:

      Žaneto, je to jen na vašem rozhodnutí, jak odpovíte. Hezký den, Jana

  7. Věra napsal:

    Já jsem měla třeba při výběrovém řízení odpovědět na otázku : „kdy jste měla být dopravní značkou, tak jaká by to byla a proč ?“ a ještě jedna z mého pohledu úplně nevhodná, když nás na výběrovém řízení sedělo asi 10 uchazečů a my jsme potom za dveřmi museli odpovídat, s kým z přítomných lidí bychom chtěli pracovat a s kým naopak ne. Pro zajímavost to bylo výběrové řízení u O2.

    • Jana Bártíková napsal:

      Věro, děkuju vám za zajímavou otázku do sbírky! 🙂
      Věřím, že úkol, který jste dostala v O2, vám nebyl příjemný…
      Přeji vám příjemnější pohovory v budoucnu!

      Jana

  8. Emma napsal:

    Dobrý den paní Bártíková,
    děkuji za tento Váš článek. Mám z něj dojem …… konečně nějaké maso a ne stále omáčka. Chci říci: čteme všude informace o tom, na jaké otázky máme být na pohovoru připraveni, ale málokde najdeme inspiraci takového druhu, jakou jste napsala vy. Ještě jednou děkuji.
    Zároveň přihodím do ranku otázek jednu, se kterou se také velmi často setkávám a ráda bych znala Váš názor.
    Otázka zní: „Jste týmový hráč?“

    • Jana Bártíková napsal:

      Děkuji Emmo, za zpětnou vazbu i za tip na další otázku…

      Jana

  9. Veronika napsal:

    Tento článek mi mluví z duše. S těmito otázkami jsem se setkala na x pohovorech a nikdy jsem je nepochopila a pokládala je za nesmyslné. Tak jsem začala odpovídat podle svého…třeba že neplánuji, protože člověk míní, život mění. A sama pro sebe jsem se v duchu ptala, jestli by to v takové firmě pak bylo dobré, když jedou tyhle nesmysly.

    • Jana Bártíková napsal:

      Veroniko, to si pokládáte velmi správnou otázku… 🙂
      Hezký den, Jana

Komentáře nejsou povoleny.

  • Nejnovější příspěvky
  • Být či nebýt na LinkedIn?

    Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

    Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
  • Spojme se na LinkedIn!
    Doctors Online