Zásadní důvod, proč vás nezvou na pohovory

Obrazek

Odeslali jste desítky životopisů, ale pozvání na pohovor – žádné. Nebo jen pár… Jinak jen „děkujeme“ nebo vůbec žádná odpověď. Nedivím se , že vás to trápí, žere, štve… Bez pozvání na pohovory se nepohnete dál. Bez pozvání na pohovory práci nezískáte. S několik málo pozváními ji budete hledat příšerně dlouho…

A už je slyším – ty otázky a myšlenky, které se vám honí v hlavě…

Jak je to možný? Copak jsem k ničemu? Jsou snad všichni ostatní lepší, než já? Jsem pro ně moc stará? Moc mladý? Neumím toho snad dost? JAKÝ JE TEN DŮVOD???

V 90% případů nejste tím důvodem, proč vás nezvou na pohovory, vy.

JE TO VÁŠ ŽIVOTOPIS!

Hledala jsem člověka do svého týmu. Přišlo mi více než 100 životopisů. Já jsem ale vůbec nikoho nepozvala na pohovor!
Proč? Nemyslím si, že všichni, kdo mi odpověděli, neměli pro danou práci předpoklady. Problém byl jinde. Z žádného životopisu jsem se nedozvěděla informace, podle kterých bych mohla někoho vybrat a pozvat na pohovor.

Nedozvěděla jsem se, co ti lidé umí, jaký je jejich potenciál, jakým přínosem pro můj tým na dané pozici mohou být…. a pozvat je všechny, to nebylo možné…

Podobný příběh zažívají personalisté a manažeři dnes a denně. Drtivá část životopisů, které dostávají, o svých autorech NEŘÍKÁ VŮBEC NIC…  Jen z malého procenta (10% a méně) je možné něco vyčíst a posoudit, zda pozvat nebo nepozvat.

„Nechápu, proč by měl někdo pomáhat lidem psát životopisy. Vždyť je to naprosto triviální věc, napsat životopis umí snad každý!“, četla jsem nedávno v jedné diskusi. Skutečně, triviální? Umí to každý? Realita říká něco jiného – 90% lidí neumí napsat životopis, který by prezentoval to, co má…

Jak je to možné? 

Především nás to nikdo neučí – ve škole se učíme spoustu jiných, „důležitých“ věcí, ale jak si najít práci, jak si napsat životopis podle aktuálních trendů, na to není čas a prostor…

Pak přijde ten moment, kdy potřebujeme životopis. Co udělá většina lidí? Jde na internet. A tady – sláva! Šablony a vzory životopisů všude, kam se podíváš. Nasypeme tam data, tak pěkně, a pak jen Enter a je to! Za 10 minut mám životopis! A profil na pracovním portále k tomu! No to je paráda! Pošlo ho tam a tam a tam… a čekám… a čekám… a čekám….

Právě jste poslali ten nic neříkající životopis!!!

Samá statistická data. A kde jste vy? Kde je vaše hodnota, váš potenciál, váš přínos? Vaše jedinečnost a individualita?

Na druhé straně prochází personalista hromadu životopisů, mezi kterými je i ten váš. Podobný těm další jako vejce vejci. Většina těch životopisů, které dostal, je vytvořena ze šablon nebo vzorů z internetu. Data, samá data. A kde je ten člověk, kterého hledáme??? Takže, zase ne, tenhle taky ne… ups, to byl ten váš….

Rozumím, vám, udělala bych kdysi to samé… Kde jinde bych měla hledat ten správný vzor životopisu, než na pracovním portále? Kámen úrazu je v tom, že vzory a šablony jsou RYCHLÝM a SNADNÝM řešením. Ale fungují tyhle životopisy?

Je pod tou šablonou nebo vzorem někdo podepsán? Někdo, kdo vám řekne, jestli a proč tenhle životopisy funguje? Jak ví, že má vypadat právě takhle? Kolik lidí dostal na pohovory a na kolik? Jak rychle získali práci ti před vámi?

Pokud chcete skutečně získat práci a chcete ji rychle, potřebujete životopis, který opravdu funguje.

Životopis, který dostal stovky lidí na většinu pohovorů (až 8 z deseti odeslaných odpovědí) a kteří díky němu získali práci za pár týdnů. Životopis, který o vás v pár vteřinách řekne, kdo jste, co umíte a znáte, jaká je vaše hodnota, váš potenciál a váš přínos. Který ukáže vaši jedinečnost a individualitu. Odliší vás a dostane vás na pohovory.

Potřebujete životopis, ve kterém najde personalista v pár vteřinách právě ty informace, které hledá. A které mu umožní dát váš životopis na hromádku ANO.

Takový životopis najdete TADY >>>>>>

Hezký den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

Komentáře
  1. David Přikryl napsal:

    Zdravím, Jano,
    naprosto souhlasím s Vaším článkem. Zrovna dnes jsem četl kupu nových životopisů, které jsem dostal na stůl a ani jeden mě nepřesvědčil o tom, že bych měl někoho pozvat na pohovor. Je to fakt škoda, že se lidi vůbec neumí odprezentovat.
    David

  2. Lucie napsal:

    Dobrý den Jano. Často zdůrazňujete, že své úspěchy máme popsat ne frázemi, ale měřitelnými výsledky. To se dobře vyhodnocuje, pokud člověk pracoval například jako prodejce. Já jsem koordinátor v marketingu a mé výsledky v předchozích zaměstnáních nebyly vždy měřitelné čísly, případně byly vyčíslitelné, ale já jsem si ta čísla (procentuelní nárůsty apod.) ‚neodnesla‘. Kde je teď při psaní CV vzít? Mám si je cucat z prstu? Vymýšlet? Držím se zásady prezentovat se pravdivě. Děkuji za radu. Lucka

    • Jana Bártíková napsal:

      Lucie, držím se stejné zásady, jako vy a tu doporučuji i svým klientům: vždy o sobě pište (říkejte) jen pravdu.

      Ano, ne všechny výsledky naší práce jsou měřitelné, tedy vyjádřitelné čísly. Pak je třeba se na ně podívat z jiného úhlu: Jaký byl dopad vaší práce na práci vašich kolegů, na fungování firmy, týmu? Komu jste pomohla, usnadnila práci? Co jste změnila, zlepšila…?

      Pokud byste ráda vyjádřila vyčíslitelné výsledky, ale už si je nepamatujete, pak je vyjádřete rámcově: např. nárůst o desítky procent, v řádech tisíců apod.
      A pro další doporučuji si tyto údaje pro sebe evidovat.

      Hezký den, Jana

  3. Adela Bardejová napsal:

    Hezký den, paní Jano.

    V návaznosti na vámi uváděné postupy mne napadá, že nikdo neuvádí i proti úhel, tj. když jste byl tak úspěšný, proč jste si práci neudržel nebo nepřešel v rámci firmy. Chci skutečně jako šéf mít v týmu člověka, který byl podstatně úspěšnější než-li já a může mne tedy kariérně „ohrozit“? Skutečně jsem si tak jist v kramflecích :-)? Bude se takový vzor dokonalosti dobře hodit do mého týmu, převyšuje-li dosaženou odborností a výraznými pracovními úspěchy ostatní v týmu, případně i mne samotného? A co když jednoduše není mou přirozeností být dravý, dokola se vychvalovat, protože mne to netěší – doslova unavuje a nebaví (nízké sebevědomí zde nemá místo 🙂 ). Znamená to, že proto nemám nárok zastávat s předepsaným vzděláním a velmi slušnými pracovními úspěchy zvolenou profesi? Osobně se domnívám, že je to jednoduše o štěstí a správných konexích. Všem hledajícím osobám proto přeji do budoucna obé, tj. štěstí obecně a štěstí na lidi! 🙂

    • Jana Bártíková napsal:

      Dobrý den, Adélo.
      Nerozumím vám, jaký protiúhel máte na mysli?
      Do životopisu se informace o tom, proč jste odešla z práce, neuvádějí.
      Důvody mohou být různé, je zcela běžné, že člověk stráví dnes v jedné práci pár let a pak ji změní.
      Dobrý šéf si vybírá takové lidi, kteří jsou ve svých specifických dovednostech lepší, než on sám, protože ví, že s takovým týmem bude úspěšný.
      Pokud nechcete o sobě sdělovat informace, které personalisté pro své rozhodování potřebují, tak to prostě nedělejte. Ale pak neházejte vinu za to, pokud se vám nebude dařit získat práci, na to, že nemáte štěstí a konexe!
      Protože to bude jen vaše chyba – pokud něco chcete, tak proto musíte něco udělat. Protože skutečně na žádnou práci nemáte nárok. Nikdo z nás nemá. Ta doba už je naštěstí pryč…
      Těm kdo, hledají práci, není třeba přát štěstí, těm je třeba přát, aby udělali pro její získání to nejlepší, co mohou. To funguje daleko lépe, než spoléhání na štěstí.
      Hezký den, Jana

  4. František Dobrota napsal:

    Děkuji za odpověď, ale ještě si dovolím otázku: je řádně odváděná práce standardem nebo úspěchem? Předpokládám, že výsledky jsou to, co můj zaměstnavatel očekává, jinak by mě asi nenechával několik let na pozici, na kterou nestačím, a můj kariérní postup by směřoval spíš do skladu nebo na vrátnici…
    Prostě co dělat, když si chci uchovat jakousi pokoru „k řemeslu“, a projevy sebestřednosti a velikášství se mi příčí? Vím, že se to dnes moc nenosí, ale mám tu zkušenost, že ať cokoli umím nebo dělám sebelíp, dřív nebo později se stejně objeví někdo, kdo to umí líp. A pak ty úspěchy přestávají být tak závratné a hodné zdůrazňování a přifukování.
    Také přeji hezký den
    František

    • Jana Bártíková napsal:

      Františku, neexistuje univerzální měřítko úspěchu, každý považujeme za úspěch něco jiného. Ano, výsledky mohou být, co definujete, nebo také plnění cílů, budgetů apod.
      Pokud se vám příčí prezentovat to, jak umíte svoji práci dělat, tak to nedělejte.
      Jste svobodný člověk, Františku. Můžete jít svou vlastní cestou, vytvořit si životopis podle svých pravidel.
      Já vám předkládám informace o tom, co má obsahovat životopis, který vás dostane na pohovor.
      Na těchto informacích není nic velikášského ani sebestředného. Ani vás nenabádám k přifukování. Jsou prostě jen důležité informace o vás, které člověk, který rozhoduje o tom, jestli vás zaměstná, prostě potřebuje.
      A že někdo umí něco líp, než vy? Ano, ale to není důležité. váš životopis je o vás a vašich schopnostech a ne o někom jiném..
      Hezký den, Jana

  5. František Dobrota napsal:

    Dobrý den,
    z článku jsem nabyl dojmu, že je tedy důležitější uvést, že jsem krásný, úžasný a k tomu prudce inteligentní, než napsat, že jsem např. v letech 1005-2010 pracoval na vývoji informačního systému a v letech 1010-2015 jako projektový manažer při jeho implementaci u zákazníků. Jakými FAKTY bych měl doložit svou jedinečnost a originalitu, svůj potenciál? Nebo opravdu stačí napsat, jak jsem úchvatný a neodolatelný?

    • Jana Bártíková napsal:

      Dobrý den, Františku.
      Je skvělé, že sám sebe vnímáte jako úchvatného a neodolatelného. 🙂
      Ale pokud to napíšete takto do životopisu, budou to jen zas jen slova…
      Informace o tom, kde jste pracoval a co jste dělal, je samozřejmě na místě. Ale nestačí k tomu, aby bylo zřejmé, JAK jste svoji práci dělal. A to je ta klíčová informace.
      Těmi fakty jsou tedy vaše výsledky, úspěchy, dopady vaší práce…
      Hezký den, Jana

Komentáře nejsou povoleny.

  • Nejnovější příspěvky
  • Být či nebýt na LinkedIn?

    Toť otázka... Přečtěte si ebook a budete vědět, k čemu a jak vám největší profesní síť může pomoci... la-ebook.png

    Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu: LinkedIn a jeho používání k vašemu prospěchu Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>
  • Spojme se na LinkedIn!
    Doctors Online